plakat z filmu padamaavat

Pokaz specjalny: Padmaavat

Reżyseria: Sanjay Leela Bhansali

Występują: Deepika Padukone, Ranveer Singh, Shahid Kapoor

Data premiery: 17.03.2018

Kraj produkcji: Indie

Rok produkcji: 2017

Czas trwania: 164 min

Od lat: 16

[Głosów:0    Średnia:0/5]

GALERIA

OPIS FILMU

Padmaavat to film inspirowany XVI wieczną powieścią Malika Muhammada Jayasi o tym samym tytule. To historia królowej Padmavati, która była uważana za najpiękniejszą kobietę świata. Poślubia władcę Mewaru, radżę Ratana Singha, dla którego honor jest najważniejszą cnotą człowieka. Wieści o urodzie królowej docierają do Alauddina Khiljiego, władcy Sułtanatu Delhijskiego, który pragnie zdobyć Padmavati. Jego obsesja doprowadza do okropnych wydarzeń w tym jauharu, czyli honorowego samospalenia, aby uniknąć niewoli.
Film jest do dzisiaj bardzo kontrowersyjny w Indiach, ponieważ Padmavati uważana jest przez niektóre środowiska za boginię, symbol odwagi i honoru. Plotki o romansie Padmavati i Alauddina w filmie doprowadziły do protestów, ale i zamieszek i tym samym wstrzymano jego premierę. Zmieniono nazwę z Padmavati na Padmaavat, aby podkreślić, że to ekranizacja a nie film historyczny. W niektórych stanach zabroniono wyświetlania filmu a jego premiera wywołała panikę w kalendarzu premier i przesunięto premiery wielu filmów.
Sanjay Leela Bhansali jest wspaniałym reżyserem, który bardzo dużą uwagę skupia na estetyce. Jest artystą, który wyciąga to co najpiękniejsze w indyjskiej kulturze. Znany jest też z zamiłowania do perfekcji, dlatego jego filmy zachwycają. Devdas (2002) był pokazywany w Cannes a Bajirao Mastani (2015) podbiło serca polskiej publiczności.
Deepika Padukone, Ranveer Singh i Shahid Kapoor grają główne role, czyli Padmavati, Alauddina Khilji i Ratana Singha. Są to znakomici aktorzy, którzy nie boją się żadnych ról a ich gra aktorska jest często nagradzana przez krytyków.

TRAILER