mezczyzna imieniem ove plakat

Kino Trzeciego Wieku: Mężczyzna imieniem Ove

Tytuł oryginalny: En man som heter Ove

Reżyseria: Hannes Holm

Występują: Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg

Data pokazu: 23.10.2017

Data premiery: 14.07.2017

Kraj produkcji: Szwecja

Rok produkcji: 2015

Czas trwania: 116 min

Od lat: 16

[Głosów:2    Średnia:5/5]

GALERIA

OPIS FILMU

Nominowany w dwóch kategoriach do OSCARÓW 2017 szwedzki komediodramat porównywany do „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”. Nagrodzona statuetką dla najlepszej europejskiej komedii na ostatniej gali ENF we Wrocławiu, to adaptacja bestsellerowej powieści „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana. 

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych.

Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę…

Film zebrał tuziny wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Krytycy najczęściej porównują dzieło Hannesa Holma z „Gran Torino” Clinta Eastwooda, ale także z „Forrestem Gumpem”, „Schmidtem” czy „Lepiej być nie może”.

Nominowany do Oscara 2017 w kategorii film nieanglojęzyczny oraz za najlepszą charakteryzację.

TRAILER