AKTUALNOŚCI

OSCARY 2017: NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, powszechnie nazywane Oscarami, od lat niezmienne stanowią jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Pierwsze statuetki wręczono w 1929 roku w 13 kategoriach, których liczbę z biegiem czasu zwiększono do 24. Mimo że na przestrzeni lat formuła konkursu się rozszerzała, to jedną z niemal od początku istniejących kategorii, jest film krótkometrażowy. Już w latach 30-tych doceniono jego znaczenie dla światowej kinematografii, postanawiając uhonorować najlepszych jego twórców statuetką Oscara. Kategoria ta pozostała do dziś, przyznawane są nagrody zarówno dla najlepszych krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych.

Z przyjemnością prezentujemy Oscar Nominated Shorts: Animacje, które w tym roku zostały wytypowane do wyścigu o największą ilość głosów członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Najlepsze krótkometrażowe filmy animowane zobaczymy: 25.02 o godz. 21:00

Bilety w cenie: 15 zł (ulgowy) i 22 zł (normalny). KUP BILET
Karnet na oba pokazy 26 zł. Do kupienia tylko w kasie kina.

Zapraszamy również na pokaz najlepszych krótkometrażowych filmów aktorskich -> więcej informacji

W programie:

BLIND VAYSHA (8 min.) Kanada
reż. Theodore Ushev
Vaysha jest wyjątkową młodą dziewczyną – urodziła się z jednym okiem zielonym, drugim brązowym. Jednak dziwaczne oczy nie są jedynym szczególnym aspektem jej spojrzenia. Jej lewe oko widzi tylko przeszłość, prawe – tylko przyszłość. Niczym klątwa, rozszczepiona perspektywa Vayshy sprawia, że nie jest w stanie żyć w teraźniejszości.

animacja oscar 2017

BORROWED TIME (7 min.) USA
reż. Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
Przemęczony szeryf powraca do pozostałości wypadku, o którym przez całe życie próbował zapomnieć. Z każdym krokiem naprzód napływają wspomnienia. Konfrontując się z błędami przeszłości musi odnaleźć siłę, by iść dalej.

animacja oscar 2017

PEAR CIDER AND CIGARETTES (35 min.) Kanada, Wielka Brytania
reż. Robert Valley
Alkohol, papierosy i bójki… to rzeczy, które Techno Stypes lubi najbardziej. Uległ jednak poważnemu wypadkowi, który na dwa lata przykuł go do szpitalnego łóżka, a następnie wpędził w alkoholizm. Jak Techno znalazł się w Chinach? Jego ojciec dał mi dwie jasne instrukcje: sprawić, by Techno przestał pić, aby można było dokonać transplantacji wątroby oraz sprowadzić go z powrotem do domu, do Vancouver. Nie będzie to łatwe.

animacja oscar 2017

PEARL (6 min.) USA
reż. Patrick Osborne
Muzyczna podróż samochodem ojca z córką, trwająca na przestrzeni lat. Fabuła skupia się na zmaganiach rodzicielskich mężczyzny, jak i dorastaniu zbuntowanej nastolatki.

PIPER (6 min.) USA
reż. Alan Barillaro
Piper to film krótkometrażowy wytwórni Pixar Animation Studios, opowiadający historię głodnego pisklęcia brodźca, które po raz pierwszy opuszcza gniazdo w poszukiwaniu jedzenia na wybrzeżu. Pożywienie jednak znajduje się pod piaskiem, gdzie przerażające fale zwijają się na brzeg.