Mad Max: Na drodze gniewu – najlepszy film akcji?

Scena z filmu Mad Max: na drodze gniewu

Mad Max: Ne drodze gniewu (Mad Max: Fury Road) to australijsko-amerykański film z 2015 roku. Reżyserem filmu jest George Miller. Scenariusz napisali Nick Lathouris, Brendan McCarthy oraz George Miller. Jest to jedna z części serii Mad Maxa. Premiera filmu miała miejsce 7 maja 2015 roku. Główny bohater, Max, dołącza do grupy uciekinierek z Cytadeli, osady, w której rządzi Wieczny Joe. Tyran razem ze swoją bandą rusza za nimi w pościg. Siódma część Mad Maxa często określana jest jako destylat całej serii. Po sukcesie tej części serii trudno oczekiwać, że jakikolwiek inny film Mad Max mógłby chociaż powtórzyć jego sukces. Jednocześnie warto zauważyć, że właśnie na tę część przygód Mad Maxa, fanom przyszło czekać aż trzydzieści lat. Początkowo jednak nikt nie zakładał, że film odniesie tak spektakularny sukces.

Warto zatem wiedzieć, co sprawiło, że film ten stał się prawdziwym kasowym hitem oraz zebrał praktycznie same entuzjastyczne recenzje. Jest to przede wszystkim zasługa niesamowitego duetu aktorskiego. W siódmej części przygód Maxa w głównych bohaterów wcielili się Tom Hardy i Charlize Theron. Dodatkowo film ten charakteryzuje się niesamowitymi efektami specjalnymi, brawurą i istnym szaleństwem. Jak widać po efektach, jest to idealna recepta na sukces. Nie trzeba było bowiem czekać długo od dnia premiery, aby film ten został okrzyknięty “najlepszym filmem sensacyjnym XXI wieku”.

Główny bohater, który jest byłym gliniarzem, dręczony wspomnieniami o straconej rodzinie, trafia do niewoli do watażki noszącego pseudonim Immortan Joe. Władza tego bandyty jest niemal nieograniczona. Ma on bowiem zarówno monopol na wodę pitną, jak i sporą, przyboczną armię. Jego przeciwnikiem okazuje się jednoręka Imperator Furiosa, która porywa nałożnice tyrana i ucieka na pustynię. Z przytroczonym do czoła konwoju trofeum w postaci Maxa, wojsko Joe’ego rusza w pościg za rebeliantami.

Jednoręka Furiosa oraz Maks tworzą na ekranie niezwykle ciekawy duet. On – zniszczony przez życie heros rodem z najgorszego kryminału. Ona – walczy za sprawę. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że film Mad Max: Na drodze gniewu jest silnie sfeminizowany, zwłaszcza ostatni akt filmu. W tym wypadku reżyser niezwykle zgrabnie balansuje między skrajnościami, główna bohaterka nie staje się superbohaterką, natomiast Max, ścigany przez duchy przeszłości, nie staje się nagle wybawicielem żeńskiej ferajny. Relacja między Hardym i Theron nie cechuje się nawet pozorami przyjacielskiej więzi, a prędzej przypomina najzwyklejszą transakcję. Jednak nawet ta z czasem ewoluuje w coś bardziej skomplikowanego. Jednak warto pamiętać, że w tym filmie nie ma absolutnie miejsca na miłość czy seks.

Mad Max: Na drodze gniewu – mistrzowska obsada

Na srebrnym ekranie można zobaczyć takie sławy, jak:

  • Tom Hardy, odtwórca roli Maxa
  • Charlize Theron jako Imperator Furiosa
  • Nicholas Hoult grający Nuxa
  • Hugh Keays-Byrne jako Immortan Joe
  • Nathan Jones grający Rictusa Erectusa
  • Zoë Kravitz jako Toast
  • Riley Keough jako Capable
  • Rosie Huntington Whiteley grająca Splendid
  • Abbey Lee Kershaw jako The Dag
  • Courtney Eaton w roli Fragile
  • Josh Helman jako Slit
  • iOTA – odtwórca roli Coma-Doof Warrior
  • John Howard jako The People Eater
  • Richard Carter jako the Bullet Farmer
  • Megan Gale jako Valkyrie
  • Angus Sampson grający Ekologa.

Dobór aktorów do tej produkcji był bez wątpienia niezwykle staranny, co w dużej mierze przełożyło się na efekt końcowy. Już po przedpremierowych pokazach filmów można było spotkać się z opiniami, że jest to niezwykle wybitny film. Zatem bez wątpienia można pokusić się o stwierdzenie, że w tym filmie reżyserowi Georgowi Millerowi udało się absolutnie wszystko, a Mad Max: Na drodze gniewu jest absolutnym kinowym arcydziełem.

Warto zwrócić szczególną uwagę na odtwórcę głównej roli męskiej – Toma Hardy’ego, który będąc wówczas na początku swojej aktorskiej kariery, niezwykle umiejętnie i dokładnie dobierał swoje role. Rola w Mad Max: Na drodze gniewu pozwoliła Hardy’emu na ugruntowanie swojej pozycji zawodowej jako hollywoodzkiej supergwiazdy kina.

Ciekawostką jest fakt, iż w filmie miała grać Teresa Palmer. Aktorka finalnie zrezygnowała z powodu opóźniającej się produkcji. Jej miejsce w produkcji zajęła Abbey Lee. Także James Frecheville ubiegał się o angaż w obsadzie filmu.

Ciekawe informacje o filmie Mad Max: Na drodze gniewu

Przede wszystkim warto wiedzieć, gdzie można obejrzeć cały film Mad Max: Na drodze gniewu. Z uwagi na fakt, iż film ten cieszy się niemalejącą popularnością, często można obejrzeć go na różnych kanałach telewizyjnych. Film Mad Max: Na drodze gniewu online można obejrzeć na takich platformach, jak Netflix, HBO GO, VOD, CDA czy Zalukaj.pl. W sieci film ten można znaleźć zarówno w oryginalnej wersji językowej, z lektorem, jak i z polskimi napisami.

Początkowo planowano, aby film zrealizować w animowanej technice 3D, jednak szybko realizacja tego pomysłu została zaniechana. Zdjęcia do filmu aktorskiego rozpoczęły się w 2011 roku w Australii. Równolegle trwały negocjacje z brytyjskim aktorem Tomem Hardym, którego planowano obsadzić w głównej roli. Z kolei główną rolę żeńską powierzono aktorce Charlize Theron. Ciekawostką jest też fakt, że o rolę Maxa ubiegali się tacy aktorzy, jak Heath Ledger, Jeremy Renner, Liam Fountain oraz Michael Biehn. W trakcie planowania produkcji filmu w 2013 roku, w głównej roli planowano obsadzić Mela Gibsona.

Warto zauważyć, że w wypadku tego filmu, bohaterowie mówią niewiele, za to nadrabiają akcją. W Mad Max: Na drodze gniewu po prostu cały czas coś się dzieje. Lawina wrażeń na srebrnym ekranie praktycznie nigdy nie zwalnia. A nawet jeśli, to tylko po to, aby ruszyć ze zdwojoną siłą. Reżyser mistrzowsko łączy w filmie cyfrowe efekty specjalne z efektami kaskaderskimi rodem ze starej szkoły. Kolejne starcia dobra ze złem, jakie widzowie mogą zobaczyć na ekranie, są kwintesencją kunsztu reżysera. Za przykład może posłużyć scena, w której Max prosi swoją towarzyszkę o naprawę samochodu. W następnym kadrze można zaobserwować główną bohaterkę w trakcie naprawy stale poruszającego się samochodu.

Mad Max: Na drodze gniewu – opinie

Film ten został niezwykle entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków filmowych, jak i przez widownię. Otrzymał, według agregatora recenzji Metacritic średnią z ocen oscylującą na poziomie 90/100 punktów. Film Mad Max: na drodze gniewu zarobił łącznie niespełna czterysta milionów dolarów. Jego budżet wynosił sto pięćdziesiąt milionów dolarów. W 2016 roku film otrzymał aż sześć Oskarów. Został uhonorowany tą nagrodą w takich kategoriach, jak najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż i najlepszy montaż dźwięku. Mad Max: Na drodze gniewu był również nominowany w kategorii najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, a także najlepsze efekty specjalne. Film ten otrzymał także czterdzieści jeden innych nagród.

Fot: screen z trailera na YouTube